088804
LD39/LV39/30/40a/116/126a
Thru-beam sensor
Thru-beam sensor, 20 m detection range, infrared light, light/dark on, DC version, NPN output, sensitivity adjuster, pre-fault output, terminal compartment, Pre-fault indication and output (static), Light/dark ON, switchable, Supplied with mounting accessory, Degree of protection IP67fa. Series 39 sensors are characterized by their high performance level, compact housing design, and variety of available versions. These include thru-beam sensors with a 20 m detection range, retroreflective sensors with polarization filter for a 5 m detection range, energetic diffuse mode sensors with an 800 mm and 2000 mm detection range, and a background suppression sensor with 500 mm detection range. Fitted in a robust plastic housing, this series is ideal for tough industrial applications. The sensors are supplied with 10 V to 30 V DC, or 24 V to 240 V AC/DC. Various transistor and relay outputs are available as signal outputs. Standard features include pre-fault diagnostics and pre-fault output. The switching element function can be changed using the light/dark switch.
| Emitter: | LD39/116 |
| Receiver: | LV39/30/40a/116/126a |
| Effective detection range: | 0 ... 20 m |
| Threshold detection range: | 25 m |
| Adjustment range: | 2 ... 25 m |
| Reference target: | receiver |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated infrared light |
| Ambient light limit: | IEC / EN 60947-5-2 , 10000 Lux |
| MTTFd: | 800 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED red (emitter) |
| Function indicator: | LED yellow: switching state (receiver) LED red: pre-fault indicator, flashing (receiver) |
| Control elements: | Sensing range adjuster, light-on/dark-on changeover switch |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA (device) |
| Time delay before availability: | ≤ 300 ms |
| Pre-fault indication output: | 1 NPN, active when falling short of the stability control |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | ≤ 30 V DC |
| Switching current: | max. 200 mA , resistive load |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Switching frequency: | ≤ 300 Hz |
| Response time: | ≤ 1.5 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -25 ... 55 °C (-13 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 25 mm |
| Housing height: | 64 mm |
| Housing depth: | 75 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | terminal compartment PG9, ≤ 2.5 mm2 |
| Material: Housing: | PBT |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | Emitter: approx. 90 g receiver: approx. 100 g |
| Scope of delivery: | Mounting aid |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,40 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |