088795
M13/MV13/32/40b/73c
Thru-beam sensor
Thru-beam sensor, Visible red light, Pre-fault indication, Light/dark ON, programmable, Control input for light/dark switchingfa
| Emitter: | M13/73c |
| Receiver: | MV13/32/40b/73c |
| Effective detection range: | 0 ... 15 m |
| Threshold detection range: | 22 m |
| Adjustment range: | 2 ... 22 m |
| Light source: | LED , 660 nm |
| Light type: | modulated visible red light |
| Ambient light limit: | 10000 Lux |
| Operation indicator: | LED green (emitter) |
| Function indicator: | switching state: LED yellow pre-fault indicator: LED red |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 25 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 30 ms |
| Control input: | light on +UB dark on: 0 V |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 200 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2.5 V DC |
| Switching frequency: | ≤ 150 Hz |
| Response time: | ≤ 3 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 18 mm |
| Housing height: | 45 mm |
| Housing depth: | 38 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | M12 connector, 4-pin |
| Material: Housing: | ABS |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | 40 g (device) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Singapur |
| EAN: | 4050143006755 |
| Вес: | 0,08 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |