084406
NCN20+U4+N0
Inductive sensor
Series: VariKont ®, Housing material: PBT, Output type: 2-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: screw terminals, Degree of protection: IP68fa
| Switching function: | Normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Rated operating distance: | 20 mm |
| Installation: | non-flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 16.2 mm |
| Actual operating distance: | 18 ... 22 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.37 |
| Reduction factor rCu: | 0.35 |
| Reduction factor r304: | 0.79 |
| Output type: | 2-wire |
| Installation conditions: A: | 5 mm |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Switching frequency: | 0 ... 250 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 15 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | yes |
| Current consumption: Measuring plate not detected: | min. 3 mA |
| Current consumption: Measuring plate detected: | ≤ 1 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 3387 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 IEC 60947-5-6:1999 |
| Standard conformity: Electromagnetic compatibility: | NE 21:2007 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| IECEx approval: Equipment protection level Ga: | IECEx PTB 11.0021X |
| IECEx approval: Equipment protection level Gb: | IECEx PTB 11.0021X |
| IECEx approval: Equipment protection level Da: | IECEx PTB 11.0021X |
| ATEX approval: Equipment protection level Ga: | PTB 00 ATEX 2032 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | PTB 00 ATEX 2032 X |
| ATEX approval: Equipment protection level Da: | PTB 00 ATEX 2032 X |
| UL approval: Ordinary Location: | E87056 |
| UL approval: Hazardous Location: | E501628 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0451 |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 100 °C (-13 ... 212 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 100 °C (-40 ... 212 °F) |
| Connection type: | screw terminals |
| Information for connection: | A maximum of two conductors with the same core cross section may be mounted on one terminal connection! tightening torque 1.2 Nm + 10 % |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| UL approval: Minimum core cross-section: | without wire end ferrule 0.5 mm2 , with connector sleeves 0.34 mm2 |
| UL approval: Maximum core cross-section: | without wire end ferrule 2.5 mm2 , with connector sleeves 1.5 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP68 |
| Note: | Tightening torque: 1.8 Nm (housing) |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |