048157
VAA-2EA-G1-ZE/P-S
AS-Interface pneumatic module
Pneumatic module. 2 inputs/2 pneumatic outputsfa. The VAA-2EA-G1-ZE/P-S module has 2 inputs for 2- or 3-wire sensors and 2 pneumatic outputs with a high air throughput rate for direct control of pneumatic drives in the field. Two separate 3/2-way valves are integrated in the module. The valve as well as the sensors connected to the module are supplied via the bus cable. Sensors are connected to the module with a M12 x 1 quick disconnect, and standard hose plug connectors (LEGRIS LF 3000, 8 mm) connect the outputs to the pneumatic drive. Various bases are available for the module. Use the U-G1F base to connect to the ASInterface flat cable, and use the U-G1P base to connect to the round cable. The output modules must often be mounted in series with the pneumatic module. The outputs of the output modules are supplied externally with power. When this power is transferred through a flat cable, the power cable must be installed in the base of the pneumatic module. The U-G1FF base should be used in this case. The VAA-2EA-G1-ZE/ P-S uses the AS-Interface cable instead of the power cable. Advice:. Program slavee address before installation (preadjust to 0). Medium: filtered (5 μm), oiled or unoiled compressed air (2 to 8 bar). Warning:. Hazardous voltage can cause electronical shock and burns. Disconnect power before proceeding with any work on this equipment.
| Slave type: | Standard slave |
| LED AS-i: | AS-Interface voltage; LED green |
| LED IN: | switching state (input); 2 LED yellow |
| LED OUT: | Switching state (output); 2 LED yellow |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 45 mA (without sensors) |
| Number/Type: | 2 inputs for 2- or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from AS-Interface |
| Current loading capacity: | ≤ 100 mA, short-circuit protected |
| Switching point: | OFF: ≤ 1.5 mA ON: ≥ 5 mA, ≥ 10 V |
| Number/Type: | 2 pneumatic outputs with separated 3/2-way valves |
| Venting guide: | Sinter filter |
| Compressed air: | 2 ... 8 bar, filtered (5 µm), oiled or unoiled compressed air |
| Air throughput: | 400 l/min |
| Valve cross-section: | 5 mm |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-3.F |
| IO code: | 3 |
| ID code: | F |
| ID1 code: | F |
| ID2 code: | F |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 - |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 - |
| Electromagnetic compatibility: D2: | - OUT3 |
| Electromagnetic compatibility: D3: | - OUT4 |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P1: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P2: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | 0 ... 55 °C (32 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 55 °C (-4 ... 131 °F) |
| Degree of protection: | IP65 according to EN 60529 |
| Connection: | cable piercing methos or terminals flat cable or standard round cable inputs: M12 x 1 quick disconnect outputs: plug-in hose connector (8 mm) |
| Mass: | approx. 200 g |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |