048157
VAA-2EA-G1-ZE/P-S
AS-Interface pneumatic module
Pneumatic module. 2 inputs/2 pneumatic outputsfa
| Slave type: | Standard slave |
| LED AS-i: | AS-Interface voltage; LED green |
| LED IN: | switching state (input); 2 LED yellow |
| LED OUT: | Switching state (output); 2 LED yellow |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 45 mA (without sensors) |
| Number/Type: | 2 inputs for 2- or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from AS-Interface |
| Current loading capacity: | ≤ 100 mA, short-circuit protected |
| Switching point: | OFF: ≤ 1.5 mA ON: ≥ 5 mA, ≥ 10 V |
| Number/Type: | 2 pneumatic outputs with separated 3/2-way valves |
| Venting guide: | Sinter filter |
| Compressed air: | 2 ... 8 bar, filtered (5 µm), oiled or unoiled compressed air |
| Air throughput: | 400 l/min |
| Valve cross-section: | 5 mm |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-3.F |
| IO code: | 3 |
| ID code: | F |
| ID1 code: | F |
| ID2 code: | F |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 - |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 - |
| Electromagnetic compatibility: D2: | - OUT3 |
| Electromagnetic compatibility: D3: | - OUT4 |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P1: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P2: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | 0 ... 55 °C (32 ... 131 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 55 °C (-4 ... 131 °F) |
| Degree of protection: | IP65 according to EN 60529 |
| Connection: | cable piercing methos or terminals flat cable or standard round cable inputs: M12 x 1 quick disconnect outputs: plug-in hose connector (8 mm) |
| Mass: | approx. 200 g |
| Mounting: | DIN rail or screw mounting |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |