038310
KFD0-CC-1
Current/Voltage Converter
This signal conditioner converts a 2-wire voltage or current to a 4 mA .. 20 mA signal and provides isolation for non-intrinsically safe applications. 1-channel signal conditioner, 24 V DC supply (loop powered), Current or voltage input, Output: 4 .. 20 mA, Potentiometer or DIP switch selectable ranges, Line fault detection (LFD)pa. The device can be used to double signals in 20 mA measurement circuits due to the limited current signal input load of 50 Ω. DIP switches and potentiometers make field calibration easy. Since this isolator is loop-powered, use the technical data to verify that the proper voltage is available to the field devices.
| Signal type: | Analog input |
| Rated voltage: | 12 ... 35 V DC loop powered |
| Power dissipation: | 0.4 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1+, 2- |
| Current range: | 0 ... 20 mA , load ≤ 50 Ω |
| Voltage range: | 0 ... 10 V , load ≥ 100 kΩ |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 9+, 8- |
| Load: | (U -12 V) / 0.02 A |
| Current output: | 4 ... 20 mA , limited to ≤ 35 mA |
| Fault signal: | downscaling ≤ 3 mA |
| Deviation: After calibration: | 0.1 % of full-scale value |
| Deviation: Temperature effect: | span: 0.050 % of span /K ; zero point: 0.060 % of span /K |
| Deviation: Linearization: | ≤ 0.04 % of full-scale value |
| Deviation: Influence of supply voltage: | 6.5 ppm/V |
| Rise time: | 250 ms |
| Input/Output: | safe isolation according to EN 50178, rated insulation voltage 253 Veff |
| Control elements: | DIP-switch potentiometer |
| Configuration: | via DIP switches via potentiometer |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Insulation coordination: | EN 50178 |
| Galvanic isolation: | EN 50178 |
| Degree of protection: | IEC 60529 |
| Ambient temperature: | -20 ... 70 °C (-4 ... 158 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 100 g |
| Dimensions: | 20 x 119 x 115 mm (0.8 x 4.7 x 4.5 inch) , housing type B2 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | SG |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |