035947
NJ15/2+U1+E8-V1
Inductive sensor
Series: VariKont ®, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Connection type: 4-pin, M12 x 1 connector, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | 2 x normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 15 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 12.15 mm |
| Actual operating distance: | 13.5 ... 16.5 mm typ. 15 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.75 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 100 Hz |
| Hysteresis: | 1 ... 10 typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 1 mA, switching element on: | 0.5 ... 2.3 V typ. 0.9 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 10 mA, switching element on: | 0.8 ... 2.2 V typ. 1.4 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 20 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.3 V typ. 1.5 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 50 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.5 V typ. 1.6 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 100 mA, switching element on: | 1 ... 2.6 V typ. 1.8 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 200 mA, switching element on: | 1.2 ... 2.8 V typ. 2 V |
| Operating current: | 0 ... 100 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA |
| Voltage drop at IL: Off-state current TU =40 °C, switching element off: | ≤ 100 µA |
| No-load supply current: | ≤ 30 mA |
| Operating voltage indicator: | LED, green |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Connection type: | 4-pin, M12 x 1 connector |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | 4050143003105 |
| Вес: | 0,28 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |