018357
KCD2-EL
Sensor output interface terminal
1-channel terminal amplifier, NAMUR sensor input, DC 24 V supply voltage, Standard interface for prevention of signal transmission errors, Switching status indicator, yellow LEDfa
| MTTFd: | 1612 a |
| LED yellow: | switch output lead breakage: LED off, output locked |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Operating current: | approx. 22 mA |
| Connection: | terminals 1+, 2- |
| Connectable sensor types: | NAMUR |
| Pulse length/pulse interval: | ≥ 0.5 ms / ≥ 0.5 ms |
| Short-circuit current: | approx. 8 mA |
| Sensor supply: | 8 V DC |
| Switching point: | 1.2 ... 2.1 mA hysteresis approx. 0.2 mA |
| Line fault detection: | with |
| Trip value: | 1 kHz |
| Connection: | terminal 4- |
| Current: | 200 mA short-circuit protected |
| Transistor: | NPN |
| Signal level: | UB - 1.8V |
| Mode of operation: | NO contact |
| Switching frequency: | 1 kHz |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Noise immunity: | EN 61326-1:2013 |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | self-opening apparatus connection terminals, max. core cross-section 0.34 ... 2.5 mm2 |
| Mass: | 60 g |
| Dimensions: | 20x60x40 (in mm) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |