008060
NJ20-40-A2
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: PBT, Output type: 4-wire, Installation: non-flush, Type of voltage: DC, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | complementary |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 20 mm |
| Installation: | non-flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 16.2 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor rCu: | 0.3 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V |
| Switching frequency: | 0 ... 100 Hz |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Operating current: | 0 ... 200 mA |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Standards: | IEC / EN 60947-5-2:2004 |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Housing diameter: | 40 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |