MD 708-21-82/D4-12
MD 708-21-82/D4-12 - Ethernet switch
| Suitable for: | Ethernet |
| Functions: | Unmanaged, Autocrossing, Autonegotiation, Full duplex |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC, Redundant |
| Type: | Ethernet |
| Address assignment: | None |
| Transmission speed: | 10 / 100 Mbit/s |
| Switch functionality: | Integrated |
| Number of connections: | 9 Piece(s) |
| Connections for voltage supply: | 1 Piece(s) |
| Number of interface connections: | 8 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Data interface |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Function: | Data interface |
| Type: | Female |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Dimension (W x H x L): | 55 mm x 21 mm x 145 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc, chemically nickel-plated |
| Net weight: | 485 g |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 60 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 80 °C |