PSU-20A-1P-24V-H
PSU-20A-1P-24V-H - Power supply unit
| Series: | PSU 200 |
| Number of phases: | 1 Piece(s) |
| Efficiency: | 94.1% (230 V AC) |
| Overvoltage category: | III |
| Input voltage: | 85 … 265 V AC / 90 … 250 V DC |
| Input current: | 5.2 A (100 V AC) / 2.2 A (240 V AC) |
| Output voltage: | 24 V DC (SELV), ±1% / 24 ... 28 V adjustable |
| Output current: | 20 A |
| Number of signal outputs: | 1 Piece(s) |
| Power boost: | 30 A / > 4s |
| Hyper boost: | 70 A / > 20s |
| No. of pins: | 3 -pin |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 85 mm x 123 mm x 138 mm |
| Housing material: | Metal, Aluminum |
| Net weight: | 1,260 g |
| Type of display: | LED |
| Ambient temperature, operation: | -25 ... 70 °C |
| Ambient temperature, storage: | -40 ... 85 °C |