PRK46C.D/4P-200-M12
PRK46C.D/4P-200-M12 - Polarized retro-reflective photoelectric sensor
| Series: | 46C |
| Operating principle: | Reflection principle |
| Application: | Detection of stretch-wrapped objects |
| Operating range: | 0.1 ... 16 m, With reflector TK(S) 100x100 |
| Operating range limit: | 0.1 ... 20 m, With reflector TK(S) 100x100 |
| Light source: | LED, Red |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC, Incl. residual ripple |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 20 mA |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching principle: | Light switching |
| Switching principle: | Dark switching |
| Switching frequency: | 500 Hz |
| Response time: | 1 ms |
| Function: | Voltage supply, Signal OUT |
| Type of connection: | Cable with connector |
| Cable length: | 200 mm |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 20.5 mm x 76.3 mm x 44 mm |
| Housing material: | Plastic, PC-PBT |
| Lens cover material: | Plastic / PMMA |
| Net weight: | 65 g |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Through-hole mounting |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 60 °C |