50126800
LSSRL 8.98-S12
LSSRL 8.98-S12 - Throughbeam photoelectric sensor transmitter
Sonderausführung: Aktivierungseingang; Grenzreichweite: 0 ... 100 m; Lichtquelle: Laser, rot; Schutzklasse: 2; Versorgungsspannung: 10 ... 30 V, DC; Anschluss: Rundstecker, M12, Metall, 5 -polig, drehbar 90°; Bauform Gehäuse: kubisch; Abmessungen: 15 mm x 48 mm x 38 mm; Werkstoff Gehäuse: Metall; Bedienelemente: Mehrgang-Spindel; Umgebungstemperatur Betrieb: -10 ... 40 °C; Schutzart: IP 67, IP 69K
| Series: | 8 |
| Operating principle: | Throughbeam principle |
| Device type: | Transmitter |
| Special version: | Activation input |
| Operating range: | 0 ... 60 m |
| Operating range limit: | 0 ... 100 m |
| Light source: | Laser, Red |
| Laser class: | 2, IEC/EN 60825-1:2007 |
| Protective circuit: | Polarity reversal protection, Short circuit protected |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Residual ripple: | 0 ... 15 %, From UB |
| Open-circuit current: | 0 ... 35 mA |
| Number of activation inputs: | 1 Piece(s) |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Connector, Turning, 90° |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 48 mm x 38 mm |
| Housing material: | Metal, Zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 70 g |
| Type of fastening: | Via optional mounting device, Dovetail grooves, Mounting bracket, Through-hole mounting |
| Compatibility of materials: | ECOLAB |
| Operational controls: | Multiturn potentiometer |
| Ambient temperature, operation: | -10 ... 40 °C |
| Degree of protection: | IP 67, IP 69K |
| Protection class: | II |
| Certifications: | c UL US |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270901 |
| eCl@ss 9.0: | 27270901 |
| ETIM 5.0: | EC002716 |
| ETIM 6.0: | EC002716 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,10 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |