50124694
LRT 8/44.04-100-S12
LRT 8/44.04-100-S12 - Luminescence sensor
| Series: | 8 |
| Application: | Detection of white paper, Detection of any kind of luminescence |
| Special version: | Autocollimation |
| Operating range, white paper: 50 x 50 mm: | 0 ... 0.22 m |
| Light source: | LED, UV |
| Light spot size [at sensor distance]: | 22 mm [100 mm] |
| Receive filter: | 400 ... 750 nm |
| Supply voltage UB: | 10 ... 30 V, DC |
| Number of digital switching outputs: | 2 Piece(s) |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching element: | Transistor, PNP |
| Switching frequency: | 1,500 Hz |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Design: | Cubic |
| Dimension (W x H x L): | 15 mm x 48 mm x 38 mm |
| Housing material: | Metal, Zinc |
| Lens cover material: | Glass |
| Net weight: | 70 g |
| Ambient temperature, operation: | -20 ... 60 °C |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Protection class: | II |
| Standards applied: | IEC 60947-5-2 |
| Customs tariff number: | 85365019 |
| eCl@ss 8.0: | 27270908 |
| eCl@ss 9.0: | 27270908 |
| ETIM 5.0: | EC001822 |
| ETIM 6.0: | EC001822 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,08 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |