50114155
MA 238i EtherCAT Gateway
MA 238i EtherCAT Gateway - Modular connection unit
| Series: | MA 2xxi |
| Suitable for: | BCL 2x series bar code readers, BCL 8 series bar code readers, BPS 8 series bar code positioning system, DCR 200i series stationary 2D-code readers, FIS series mobile 2D-code readers, HFxx series mobile RFID read/write systems, HS 65x8, IT 1900g series mobile 2D-code readers, IT 1902g series mobile 2D-code readers, IT 1910 series mobile 2D-code readers, IT 1911i series mobile 2D-code readers, LSIS 222 series stationary 2D-code readers, RFI, RFM |
| Supply voltage UB: | 18 ... 30 V, DC |
| Current consumption, max.: | 300 mA |
| Type: | EtherCAT, RS 232 |
| Number of connections: | 6 Piece(s) |
| Function: | Connection to device |
| Type of connection: | Plug connector |
| Function: | BUS OUT |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Plastic |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Function: | BUS IN |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Female |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 4 -pin |
| Encoding: | D-coded |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Voltage supply |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Function: | Service interface |
| Type of connection: | Sub-D |
| No. of pins: | 9 -pin |
| Dimension (W x H x L): | 107 mm x 40 mm x 180 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast aluminum |
| Net weight: | 700 g |
| Ambient temperature, operation: | 0 ... 55 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 60 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 5 ... 90 % |
| Degree of protection: | IP 65 |
| Certifications: | c UL US |
| Customs tariff number: | 85423190 |
| eCl@ss 8.0: | 27379201 |
| eCl@ss 9.0: | 27069190 |
| ETIM 5.0: | EC001578 |
| ETIM 6.0: | EC001578 |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | Deutschland |
| EAN: | |
| Вес: | 0,66 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |