560211
3RG4612-0NB00-PF
Inductive analog sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: chromium plated brass, Output type: 4-wire, Installation: quasi flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PUR 4 x 0.25 mm2/128 x 0.05 mm ∅ , L = 2 m, Degree of protection: IP67fa
| Output type: | Analog current output or analog voltage output |
| Installation: | quasi flush |
| Output polarity: | DC |
| Measurement range: | 0 ... 6 mm |
| Output type: | 4-wire |
| Installation conditions: A: | 2 mm |
| Installation conditions: B: | 6 mm |
| Installation conditions: C: | 18 mm |
| Installation conditions: F: | 30 mm |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V , residual ripple 20 % UB |
| Limit frequency (3dB): | 1000 Hz |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Short-circuit protection: | yes |
| Repeat accuracy: | 0 ... 10 µm |
| No-load supply current: | ≤ 10 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 50 ms |
| Output type: | 1 ... 5 mA / 0 ... 5 V |
| Load resistor: | Current output A2: ≤ 1000 Ω (UB = 10 V) / ≤ 5000 Ω (UB = 30 V) |
| Load current: | Voltage output A1: ≤ 10 mA |
| EMC in accordance with: | IEC 60947-5-2: 1kV IEC 61000-4-2: Level 2 IEC 61000-4-3: Level 3 IEC 61000-4-4: Level 2 |
| Shock resistance: | IEC 60947-5-2/7.4 |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Temperature drift: | ≤ ±5% (0 ... 70 °C) ≤ ±10% (-25 ... 0°C) |
| Connection type: | cable PUR 4 x 0.25 mm2/128 x 0.05 mm ∅ , L = 2 m |
| Housing material: | chromium plated brass |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Mass: | 77 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Ungarn |
| EAN: | 4050143262694 |
| Waga: | 0,09 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |