310472
INX360DH-F199-B30-V15
Inclination sensor
Sturdy housing, High accuracy of ≤ ± 0,15°, Communication via MODBUS RTU, 1-axis with 360° measuring rangefa. This inclination sensor has a MODBUS RTU interface. With its sturdy housing and its high accuracy, it is ideally suited for applications in the fields of solar, wind or mobile equipment.
| Type: | Inclination sensor, 1-axis |
| Time delay before availability: | 320 ms |
| Measurement range: | 0 ... 360 ° |
| Absolute accuracy: | ≤ ± 0.15 ° |
| Response delay: | ≤ 25 ms |
| Resolution: | ≤ 0.01 ° |
| Temperature influence: | ≤ 0.004 °/K |
| MTTFd: | 900 a at 40 °C |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operating voltage: | 4.5 ... 30 V DC |
| No-load supply current: | ≤ 100 mA at 5 V DC ≤ 25 mA at 24 V DC |
| Interface type: | MODBUS RTU |
| Node ID: | 1 ... 247 , programmable , factory setting 127 decimal |
| Transfer rate: | 2.4 ... 115200 kBit/s , programmable in 7 steps , factory setting 19,2 kBit/s |
| Data format: | even parity, 1 start bit, 1 stop bit, 8 data bits |
| Output driver: | line driver RS485 |
| Standard conformity: Noise immunity: | EN 61000-6-2 |
| Standard conformity: Emitted interference: | EN 61000-6-4 |
| Standard conformity: Shock and impact resistance: | DIN EN 60068-2-27, 100 g, 6 ms |
| Standard conformity: Vibration resistance: | DIN EN 60068-2-6, 20 g, 10 ... 2000 Hz |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | 5-pin, M12 x 1 connector , A-coded |
| Housing material: | aluminum, corrosion-resistant |
| Degree of protection: | IP68 / IP69 |
| Mass: | approx. 200 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | 4050143129423 |
| Waga: | 0,26 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |