284622
KFD2-CD-EX1.32
Current/Voltage Driver
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (Power Rail), Current and voltage input, Current or voltage output, Factory configured input/output, Accuracy 0.1 %, Up to SIL 2 acc. to IEC 61508, Transfer direction: to the fieldpa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It drives a voltage or current signal from the safe area to I/P converters, electrical valves and positioners located in the hazardous areas. This barrier is designed to provide various inputs and outputs of voltage and current.
| Signal type: | Analog output |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 2 |
| Connection: | Power Rail or terminals 7+, 8- |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | within the supply tolerance |
| Rated current: | current output: ≤ 50 mA ; voltage output: ≤ 20 mA |
| Power dissipation: | 1.2 W |
| Connection side: | control side |
| Connection: | terminals 9+, 10-, 11+ |
| Voltage drop: | optional current input: approx. 4 V at 20 mA |
| Input current: | ≤ 100 µA up to 50 °C (122 °F) at 10 V |
| Limit: | optional current input: Input current: approx. ≤40 mA optional voltage input: input voltage: 12 V DC |
| Transmission range: | optional current input: 0 ... 20 mA/optional voltage input: 0 ... 10 V |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 1+, 2- |
| Voltage: | optional current output: 17 V at 20 mA/optional voltage output: 0 ... 10 V |
| Current: | optional current output: 0 ... 20 mA/optional voltage output: ≤ 20 mA |
| Load: | optional current output: max. 850 Ω optional voltage output: output resistance max. 3 Ω |
| Accuracy: | 0.1 % |
| Deviation: After calibration: | ≤ ± 0.1 % incl. non-linearity and hysteresis at 20 °C (68 °F) |
| Deviation: Influence of ambient temperature: | ≤ ± 0.01 %/K |
| Rise time: | < 10 ms |
| Input/power supply: | functional insulation, rated insulation voltage 50 V AC |
| Display elements: | LED |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Protection against electrical shock: | UL 61010-1:2004 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 100 g |
| Dimensions: | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) , housing type B1 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | BAS 02 ATEX 7203 X |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)G [Ex ia Ga] IIC , II (1)D [Ex ia Da] IIIC , I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 25.2 V DC |
| Electromagnetic compatibility: Current: | optional current output: 93 mA optional voltage output: 95 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | optional current output: 0.586 W optional voltage output: 0.59 W |
| Supply: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Input: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Certificate: | TÜV 99 ATEX 1499 X |
| Input: Marking: | II 3G Ex nA II T4 |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Output/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0129 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0173 (cULus) |
| IECEx approval: | IECEx BAS 05.0041 |
| UL approval: Approved for: | [Ex ia Ga] IIC, [Ex ia Da] IIIC, [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Singapur |
| EAN: | 4050143204052 |
| Waga: | 0,14 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |