253132
HIDTB04-DVM-IDC1-SC-R1-DI16
Termination Board
System board for Emerson DeltaV, For one 32-channel DI card via 40-pin Mass Termination Block, For 4 modules/16 channels, Recommended module: HiD2844 (DI), Volt-free fault indication output, 24 V DC supply, reverse polaritiy protected, optional daisychainable, Hazardous area: screw terminals, blue, Non-hazardous area: IDC connector, 20-pinpa. The function of the Termination Board as well as the connector pin assignment exactly fit the requirement of DeltaV Traditional I/O systems. Information about line fault detection of the interface modules is available for the system as volt-free contact. The Termination Boards are supplied with a robust plastic housing as standard. This design permits the fast and reliable installation on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715 in the cabinet.
| Nominal voltage: | 24 V DC , in consideration of rated voltage of used isolators |
| Voltage drop: | 0.9 V , voltage drop across the series diode on the termination board must be considered |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Fusing: | 3.15 A with back-up fuse |
| Power dissipation: | ≤ 500 mW , without modules |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Output type: | volt-free contact |
| Contact loading: | max. 30 V DC / 30 V AC , 1 A |
| Display elements: | LED PWR (power supply), one green LED LED FAULT (fault indication), one red LED |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2012 For further information see system description. |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: Field side: | explosion hazardous area: screw terminals , blue |
| Connection: Control side: | non-explosion hazardous area: IDC plug, 20-pin |
| Connection: Supply: | pluggable screw terminals , black |
| Connection: Fault output: | pluggable screw terminals , black |
| Core cross-section: | screw terminals: 0.2 ... 2.5 mm2 (24 ... 12 AWG) |
| Material: | housing: polycarbonate |
| Mass: | approx. 350 g |
| Dimensions: | 82 x 205 x 157 mm (3.23 x 8.1 x 6.2 inch) , height including module assembly |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | SIRA 13 ATEX 2388X |
| Connection: Marking: | see certificate |
| Non-hazardous area: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Galvanic isolation: Field circuit/control circuit: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 |
| CSA approval: Control drawing: | 116-0381 |
| IECEx approval: | IECEx CSA 13.0040X |
| CSA approval: Approved for: | see certificate |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Singapur |
| EAN: | 4050143172160 |
| Waga: | 0,41 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |