222509
NJ10-30GK50-E2-Y222509
Inductive sensor
Series: Cylindrical type, Housing material: PBT, Output type: 3-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable silicone , 2.9 m, Degree of protection: IP68fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP |
| Rated operating distance: | 10 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 8.1 mm |
| Actual operating distance: | 9 ... 11 mm typ. 10 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.22 |
| Reduction factor rCu: | 0.19 |
| Reduction factor r304: | 0.66 |
| Reduction factor rBrass: | 0.33 |
| Operating voltage: | 10 ... 60 V |
| Switching frequency: | 0 ... 700 Hz |
| Hysteresis: | typ. 5 % |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Voltage drop: | ≤ 2.8 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 10 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.4 V typ. 1.7 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 20 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.4 V typ. 1.7 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 50 mA, switching element on: | 0.9 ... 2.5 V typ. 1.7 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 100 mA, switching element on: | 1 ... 2.6 V typ. 1.8 V |
| Voltage drop at IL: Voltage drop IL = 200 mA, switching element on: | 1.2 ... 2.8 V typ. 2 V |
| Operating current: | 0 ... 400 mA |
| Off-state current: | 0 ... 0.5 mA typ. 0.01 mA |
| No-load supply current: | ≤ 9 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| MTTFd: | 1370 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | cable silicone , 2.9 m |
| Core cross-section: | 0.75 mm2 |
| Housing material: | PBT |
| Sensing face: | PBT |
| Housing diameter: | 30 mm |
| Degree of protection: | IP68 |
| Note: | stainless steel nuts included |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | ID |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |