215712
HICTB16-TRI-AIISS-EL-PL
Termination Board
System board for Triconex (approval TAN48), For 32-channel (16+16) AI cards 3700A, and 3721, For 16 modules, Recommended module: HiC2025 (AI), 24 V DC supply, Hazardous area: pluggable screw terminals, blue, Non-hazardous area: ELCO socket, 56-pinpa. The function of the termination board and the connector pinout is exactly fitted to the requirements of Triconex system. The termination board has a fault bus that is available at the redundant power supply terminals. The fault bus can be daisy chained and monitored by the optional fault indication board. The fault signals are then available to the control system as a volt-free contact. The termination board is supplied with a robust plastic housing. This design permits the fast and reliable installation on 35 mm DIN mounting rail according to EN 60715 in the switch cabinet.
| Nominal voltage: | 24 V DC , in consideration of rated voltage of used isolators |
| Voltage drop: | 0.9 V , voltage drop across the series diode on the termination board must be considered |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Fusing: | 4 A , in each case for 16 modules |
| Power dissipation: | ≤ 500 mW , without modules |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Supply: | Redundancy available. The supply for the isolators is decoupled, monitored and fused. |
| Display elements: | LEDs PWR ON (power supply) - LED power supply I, green LED - LED power supply II, green LED |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2012 For further information see system description. |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: Field side: | explosion hazardous area: pluggable screw terminals , blue |
| Connection: Control side: | non-explosion hazardous area: ELCO socket, 56-pin |
| Connection: Supply: | pluggable screw terminals , black |
| Connection: Fault output: | pluggable screw terminals , black |
| Core cross-section: | screw terminals: 0.2 ... 2.5 mm2 (24 ... 12 AWG) |
| Material: | housing: polycarbonate, 10 % glass fiber reinforced |
| Mass: | approx. 840 g |
| Dimensions: | 216 x 200 x 163 mm (8.5 x 7.9 x 6.42 inch) , height including module assembly |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | CESI 06 ATEX 022 |
| Connection: Marking: | II (1)G [Ex ia Ga] IIC II (1)D [Ex ia Da] IIIC I (M1) [Ex ia Ma] I |
| Non-hazardous area: Maximum safe voltage: | 250 V (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Galvanic isolation: Field circuit/control circuit: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 50303:2000 |
| UL approval: Control drawing: | 116-0327 |
| IECEx approval: | IECEx CES 06.0003 |
| UL approval: Approved for: | [Ex ia Ga] IIC [Ex ia Da] IIIC [Ex ia Ma] I |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Singapur |
| EAN: | 4050143234790 |
| Waga: | 0,94 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |