215627
PMI14V-F166-U-1M-Y215627
Inductive positioning system
Analog output 0 ... 10 V, Measuring range 0 ... 14 mm, Scaleable measurement range programmable via cablefa
| Switching element function: | Analog voltage output |
| Object distance: | 0.5 ... 2 mm |
| Measurement range: | 0 ... 14 mm |
| Operating voltage: | 18 ... 30 V |
| Reverse polarity protection: | reverse polarity protected |
| Linearity error: | ± 0.3 mm |
| Repeat accuracy: | ± 0.05 mm |
| Resolution: | 33 µm |
| Temperature drift: | ± 0.4 mm |
| No-load supply current: | ≤ 20 mA |
| Output type: | 1 voltage output: 0 ... 10 V |
| Load resistor: | ≥ 1000 Ω |
| Short-circuit protection: | pulsing |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2:2007 |
| Ambient temperature: | -10 ... 70 °C (14 ... 158 °F) |
| Connection type: | 1 m, PUR cable |
| Core cross-section: | 5 x 0.25 mm2 |
| Material: Housing: | Zinc die-casting, nickel-plated cover , PBT |
| Material: Target: | mild steel, e. g. 1.0037, SR235JR (formerly St37-2) |
| Mass: | 65 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | VN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |