128118
RLK29-55/25/116-Set
Retroreflective sensor
Robust, compact photoelectric sensor for single-beam gate protection, Not sensitive to ambient light, even with energy saving lamps, Tamper-proof, no operating controls, Version for universal voltages, Relay output, Housing: Plastic ABS, flame resistant, Light type: modulated visible red light , 640 nm, Operating voltage: 24 .. 230 V AC/DC, Signal output: Relay, 1 alternator, Degree of protection: IP67fa. Series 29 is a range of low-cost and, most importantly, reliable photoelectric sensors for monitoring industrial doors, elevators, and automatic gates. Their high degree of protection makes them the ideal solution for tasks outdoors and at thresholds, and in harsh environments. These "universal-voltage sensors" can be operated with any supply voltage from 24 V to 240 V, and with direct current or alternating current.
| Effective detection range: | 0 ... 12 m |
| Reflector distance: | 0.04 ... 12 m |
| Threshold detection range: | 14 m |
| Reference target: | H85-2 reflector |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light , 640 nm |
| Diameter of the light spot: | approx. 35 mm at a distance of 12 m |
| Angle of divergence: | ± 1 ° |
| Ambient light limit: | 90000 Lux |
| Accessories provided: | reflector C110-2 , Mounting bracket with mounting materials |
| MTTFd: | 1460 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Function indicator: | LED red illuminates: when beam is free flashes: when level falls below function reserve off: when beam is interrupted |
| Operating voltage: | 24 ... 230 V AC/DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 8.5 mA |
| Power consumption: | 0.2 W at 24 V DC , 1.8 W at 230 V AC 3 VA |
| Switching type: | light on |
| Signal output: | Relay, 1 alternator |
| Switching voltage: | 230 V AC |
| Switching current: | max. 2 A |
| Switching frequency: | 7 Hz |
| Response time: | 50 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| CE conformity: | yes |
| EAC conformity: | TR CU 020/2011 TR CU 004/2011 |
| UL approval: | cULus Listed Caution: This equipment is considered as open-type equipment. It must be mounted within an enclosure, that is suitably designed for protection against internal fire and personal injury resulting from accessibility to live parts according UL 508. |
| CCC approval: | Certified by China Compulsory Certification (CCC) |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -30 ... 70 °C (-22 ... 158 °F) |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | terminal compartment |
| Material: Housing: | Plastic ABS, flame resistant |
| Material: Optical face: | Plastic pane |
| Mass: | approx. 200 g |
| Note: | Safety fuse ≤ 2 A (slow-blow) according to IEC 60127-2 Sheet 1 Recommendation: after a short circuit, check that the device is functioning correctly. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | VN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |