108159
UB500-F54-E4-V15
Ultrasonic sensor
Single head system, Switch output, 5 different output functions can be set, Program input, Series: -F54, Housing: ABS, Connection type: Connector M12 x 1 , 5-pinfa
| Sensing range: | 30 ... 500 mm |
| Adjustment range: | 50 ... 500 mm |
| Dead band: | 0 ... 30 mm |
| Standard target plate: | 100 mm x 100 mm |
| Transducer frequency: | approx. 380 kHz |
| Response delay: | ≤ 50 ms |
| LED green: | solid green: monitoring system green flashing: program function |
| LED yellow: | indication of the switching state flashing: program function object detected |
| LED red: | flashing: normal mode: error Program function: no object detected permanently: Program mode, object uncertain |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , ripple 10 %SS |
| No-load supply current: | ≤ 55 mA |
| Synchronization: | 1 synchronous input 0 level: UB...+1 V 1 level: +4 V...+UB input impedance: > 12 KOhm synchronization pulse: 0.1 ... 8 ms |
| Synchronization frequency: Common mode operation: | max. 100 Hz |
| Synchronization frequency: Multiplex operation: | ≤ 100 / n Hz, n = number of sensors |
| Input type: | 1 program input, switching point A1: -UB ... +1 V, switching point A2: +4 V ... +UB input impedance: > 4.7 kΩ, program pulse: ≥ 1 s |
| Output type: | 1 switch output E4, NPN, NO/NC |
| Rated operating current: | 200 mA , short-circuit/overload protected |
| Voltage drop: | ≤ 3 V |
| Repeat accuracy: | ≤ 1 % of full-scale value |
| Switching frequency: | max. 10 Hz |
| Range hysteresis: | ≤ 1 % of the set operating distance |
| Temperature influence: | ± 1.5 % of full-scale value |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Connection type: | Connector M12 x 1 , 5-pin |
| Degree of protection: | IP65 |
| Material: Housing: | ABS |
| Material: Transducer: | epoxy resin/hollow glass sphere mixture; polyurethane foam |
| Mass: | 100 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |