103076
KFD2-VM-Ex1.35.L
Solenoid Driver
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (Power Rail), Output 15.3 V DC at 17 mA, 3 logic inputs with AND/OR logic, Service port for isolator function test, Input: with prelogicpa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. It supplies power to solenoids and other similar loads. It is controlled by two "OR" and one "AND" configured logic input. At full load, 15.3 V at 17 mA is available for the hazardous area load. The output signal has a resistive characteristic. An override/test jack feature is available on the front plate of the device. By engaging the service plug, the logic inputs are bypassed and the output is energized. The operation of this test feature is indicated by a red LED.
| Signal type: | Digital Output |
| Connection: | Power Rail or terminals 11+, 12- |
| Rated voltage: | 20 ... 30 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Rated current: | ≤ 52 mA |
| Power dissipation: | typ. 1.2 W |
| Power consumption: | < 1.5 W |
| Connection: | terminals 7+, 8+, 9+ |
| Signal level: | 1-signal: 15 ... 30 V DC ; input current: approx. 2.3 mA at 24 V DC 0-signal: 0 ... 5 V DC or open input |
| Response delay: | 5 ... 30 ms (typical 10 ms) |
| Internal resistor: | max. 410 Ω |
| Limit: | current IE: ≥ 17 mA; typ. 18 mA voltage UE: ≥ 15.3 V; typ. 16 V |
| Open loop voltage: | min. 22.3 V |
| Connection: | terminals 4+, 6- |
| Output rated operating current: | 17 mA |
| Output signal: | These values are valid for the rated operating voltages from 20 ... 30 V DC. |
| Switching frequency: | 15 Hz |
| Input/power supply: | not available |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) , housing type B1 |
| EU-type examination certificate: | PTB 00 ATEX 2132 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1)GD [EEx ia] IIC [circuit(s) in zone 0/1/2] |
| Electromagnetic compatibility: Output: | EEx ia IIC |
| Electromagnetic compatibility: Voltage: | 25.2 V DC |
| Electromagnetic compatibility: Current: | 67.2 mA |
| Electromagnetic compatibility: Power: | 423.5 mW (linear characteristic) |
| Supply: Maximum safe voltage: | 253 V AC/125 V DC without jumper 10-11, 60 V with jumper 10-11 (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Input: Maximum safe voltage: | 60 V (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Output/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |