099774
V15-G-PG9
Female cordset, field attachable
Female connector, M12, 5-pin, field attachablefa
| Number of pins: | 5 |
| Connection 1: | socket |
| Construction type 1: | straight |
| Threading 1: | M12 |
| UL File Number: | E363587 |
| Operating voltage: | max. 125 V AC/DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 8 mΩ |
| Standard conformity: Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 1 x M12 straight socket Screw terminals for max. 0.75 mm2 |
| Material: Contacts: | CuZn |
| Material: Contact surface: | CuSnZn |
| Material: Body: | PA |
| Material: Slotted nut: | CuZn, nickel-plated |
| Cable: Sheath diameter: | 6 ... 8 mm |
| Mating cycles: | 50 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |