099540
VAA-LT2-G1
AS-Interface pushbutton module
The illuminated pushbutton module VAA-LT2-G1 provides a link between the operating personnel and the AS-Interface master. The current status can be displayed by means of the LEDs integrated in the pushbuttons. Illuminated pushbutton modulefa. The illuminated pushbutton has IP67 protection and is therefore suitable particularly for use in the field. Various bases are available for the module. Use the U-G1F base to connect to the ASInterface flat cable, and use the U-G1P base to connect to the round cable. The output modules often have to be mounted in series with the illuminated pushbutton. The outputs of the output modules are supplied externally with power. If the power is supplied via a flat cable, the power supply lead has to be mounted in the base of the input module. The U-G1FF base should be used in this case. The VAA-LT2-G1 then uses the AS-Interface cable rather than the power cable.
| Slave type: | Standard slave |
| Button: | 2 integrated, protected against accidental activation, keys can be individually labelled, labeling field on the module |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 55 mA (LEDs on) |
| Protection class: | III |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-3.F |
| IO code: | 3 |
| ID code: | F |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | Button 2 red - |
| Electromagnetic compatibility: D1: | Button 1 green - |
| Electromagnetic compatibility: D2: | - LED 2 red |
| Electromagnetic compatibility: D3: | - LED 1 green |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P1: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P2: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 |
| Connection: | cable piercing method or terminal compartment flat cable or standard round cable |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | CH |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |