088776
MLV13-54/32/40b/73c
Retroreflective sensor with polarization filter
Retroreflective sensor with polarization filter, Visible red light, Glare protected with polarization filter, Pre-fault indication, Control input for light/dark switching, Degree of protection IP67fa
| Effective detection range: | 0 ... 6 m |
| Threshold detection range: | 7 m |
| Reference target: | reflector C110-2 |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light |
| Polarization filter: | yes |
| Diameter of the light spot: | 200 mm at a distance of 6000 mm |
| Ambient light limit: | 10000 Lux |
| Function indicator: | switching state: LED yellow pre-fault indicator: LED red |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | 10 % |
| No-load supply current: | ≤ 25 mA |
| Time delay before availability: | ≤ 80 ms |
| Control input: | light on +UB dark on: 0 V |
| Switching type: | light/dark on |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 200 mA |
| Voltage drop: | ≤ 2.5 V DC |
| Switching frequency: | ≤ 500 Hz |
| Response time: | ≤ 1 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Approvals: | CE |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 18 mm |
| Housing height: | 45 mm |
| Housing depth: | 38 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | M12 connector, 4-pin |
| Material: Housing: | ABS |
| Material: Optical face: | scratch resistant plastic lens |
| Mass: | 40 g |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | SG |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |