087790
OBE10M-18GM60-SE4
Thru-beam sensor
Thru-beam sensor, Dual color indication LED, Light/dark ON, programmable, Sensitivity adjuster for optimal adaptation to the application, Degree of protection IP67, Strong metallic housing in cylindrical shape M18 x 1fa
| Emitter: | OBE10M-18GM60-S |
| Receiver: | OBE10M-18GM60-E4 |
| Effective detection range: | 0 ... 10 m |
| Light source: | IRED |
| Light type: | 880 nm IR light |
| Diameter of the light spot: | approx. 600 mm at detection range 10 m |
| Function indicator: | Dual color-LED, yellow/green yellow: switching state green: power on flashing: stability control |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| Switching type: | light/dark on electrically switchable |
| Signal output: | 1 NPN output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Approvals: | CE, cULus Listed 57M3 (Only in association with UL Class 2 power supply; Type 1 enclosure) |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 2 m fixed cable |
| Material: Housing: | brass, nickel-plated |
| Material: Optical face: | PC |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | VN |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |