071901
K-CJC-BU
Klemmenblock für Klemmstellenkompensation K-CJC-BU
The terminal block is suitable for KSystem applications. The blue terminal block is used for connection of signals from or in the hazardous area. This terminal block has an integrated encapsulated Pt100 RTD for cold junction compensation. The terminal block can be coded with the provided coding pins KF-CP.
| Number of pins: | 3 |
| Core cross-section: | max. 2.5 mm2 |
| Material: Color: | blue |
| Mass: | approx. 5 g |
| Dimensions: | 15.1 x 15 x 18 mm (0.6 x 0.6 x 0.7 inch) |
| Construction type: | screw terminal with integrated cold junction compensation , removable |
| Structure: | one-rowed |
| Packing unit: | 1 item(s) |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | DE |
| EAN: | |
| Waga: | 0,00 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |