044186
MJ35-F12-1N-5M x2xGxxxD
Magnetic field sensor
Series: Rectangular type, Housing material: anodized aluminum, Output type: 2-wire, Installation: flush, Type of voltage: DC, Connection type: cable PVC , 5 m, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | 2 x normally closed (NC) |
| Output type: | NAMUR |
| Rated operating distance: | 35 mm |
| Installation: | flush |
| Assured operating distance: | 0 ... 35 mm |
| Output type: | 2-wire |
| Nominal voltage: | 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ) |
| Switching frequency: | 0 ... 1000 Hz |
| Current consumption: Magnet detected: | ≥ 3 mA |
| Current consumption: Magnet not detected: | ≤ 1 mA |
| Switching state indicator: | LED, yellow |
| Standard conformity: NAMUR: | EN 60947-5-6:2000 |
| Standard conformity: Standards: | EN 60947-5-2:2007 EN 60947-5-2/A1:2012 IEC 60947-5-2:2007 IEC 60947-5-2 AMD 1:2012 |
| ATEX approval: Equipment protection level Gb: | TÜV 01 ATEX 1718 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0165 |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | cable PVC , 5 m |
| Core cross-section: | 0.34 mm2 |
| Housing material: | anodized aluminum |
| Sensing face: | PBT |
| Degree of protection: | IP67 |
| Use in the hazardous area: | see instruction manuals |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Ungarn |
| EAN: | 4050143003808 |
| Waga: | 0,12 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |