041562
MTO-C2 ICC
Code carrier
Code carrierfa. The code carrier can still be safely read from a distance of more than 3 m, even when several code carriers are located in the read zone. Each code carrier is delivered ex works with an invariable and unique 8-digit decimal number and a 32-bit test check sum, which detects the data carrier unambiguously and thus unmistakably. An ecologically friendly lithium cell assures a long action time regardless of the number of read processes. Towards the end of the capacity, one bit which can be evaluated by means of the read/write device during the next data transfer, is set in the status register of the code carrier. The MTO-C2 code carrier is fixed with 2 M4 screws. The C2 housing type is especially robust allowing for application in rough operating conditions. The code carrier is vibration resistant, corrosion resistant, UV-stable, waterproof and resistant to chemicals.
| Operating frequency: | 2.435 ... 2.465 GHz , channel separation 300 kHz |
| Memory capacity: | an 8-digit decimal number as fixcode and 32-bit checksum |
| Battery life: | typically 6 years |
| Electromagnetic compatibility: R&TTE Directive 1995/5/EC: | EN 60950, IEC 60215, ETS 300683, ETS 300440 |
| Ambient temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 85 °C (-4 ... 185 °F) |
| Shock and impact resistance: | 40 G, 6 ms, in all 3 spatial axes 1000x according to IEC 68-2-29 Eb 500 G, on all 3 spatial axes, 100x according to IEC 68-2-27 |
| Degree of protection: | IP67 according to EN 60529 |
| Material: Housing: | Polymer |
| Installation: In air: | yes |
| Mass: | 60 g |
| Construction type: | Rectangular type |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | 4050143003532 |
| Waga: | 0,06 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |