035845
KFD2-SH-EX1.T.OP
Switch Amplifier
1-channel isolated barrier, 24 V DC supply (Power Rail), Input for approved dry contacts or SN/S1N sensors, Active voltage output, Relay contact output, Fault indication output, Line fault detection (LFD), Up to SIL 3 acc. to IEC 61508, Up to PL d acc. to EN/ISO 13849pa. This isolated barrier is used for intrinsic safety applications. The device transfers digital signals (SN/S1N proximity sensors or approved dry contacts) from a hazardous area to a safe area. The input controls one active voltage output and one relay contact output with a NO contact. Unlike an SN/S1N series proximity sensor, a mechanical contact requires a 10 kΩ resistor to be placed across the contact in addition to a 1.5 kΩ resistor in series. Lead breakage (LB) and short circuit (SC) conditions of the control circuit are continuously monitored. During an fault condition, the fault indication output and the outputs I and II de-energize. For safety applications up to SIL3, output I must be used. For safety applications up to SIL2, output I and output II can be used.
| Signal type: | Digital Input |
| Safety Integrity Level (SIL): | SIL 3 |
| Performance level (PL): | PL d |
| Connection: | Power Rail |
| Rated voltage: | 20 ... 30 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Rated current: | ≤ 100 mA |
| Power dissipation: | 1.5 W |
| Power consumption: | max. 1.7 W |
| Connection side: | field side |
| Connection: | terminals 4+, 6- |
| Open circuit voltage/short-circuit current: | approx. 8.4 V DC / approx. 11.7 mA |
| Lead resistance: | max. 50 Ω , cable capacitances and inductances must be observed in hazardous areas |
| Switching point: Relay de-energized: | I < 2.1 mA and I > 5.9 mA , output switched off |
| Switching point: Relay energized: | 2.8 mA < I < 5.3 mA , output switched on |
| Response delay: | ≤ 1 ms |
| Connection side: | control side |
| Connection: | output I: terminals 7+, 8- ; output II: terminals 9, 10 ; output III: terminals 11, 12 |
| Output I: | active voltage output, short-circuit proof 0-signal: 0 V 1-signal: 20 ... 31 V DC at max. 15 mA fault: 0 V |
| Output II: | relay |
| Switching point: Contact loading: | 48 V AC/DC 250 mA |
| Switching point: Mechanical life: | ≤ 20 x 106 switching cycles |
| Output III: | relay , fault signal |
| Switching point: Contact loading: | 48 V AC/DC 250 mA |
| Switching point: Mechanical life: | ≤ 20 x 106 switching cycles |
| Switching frequency: Output I: | ≤ 50 Hz |
| Switching frequency: Output II: | ≤ 5 Hz |
| Switching frequency: Output III: | ≤ 5 Hz |
| Display elements: | LEDs |
| Labeling: | space for labeling at the front |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) |
| Machinery Directive: Directive 2006/42/EC: | EN/ISO 13849-1:2008 |
| Electromagnetic compatibility: | NE 21:2011 |
| Degree of protection: | IEC 60529:2001 |
| Safety: | IEC/EN 61508:2010 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | screw terminals |
| Mass: | approx. 150 g |
| Dimensions: | 20 x 107 x 115 mm (0.8 x 4.2 x 4.5 inch) , housing type B1 |
| Mounting: | on 35 mm DIN mounting rail acc. to EN 60715:2001 |
| EU-type examination certificate: | PTB 00 ATEX 2041 |
| Machinery Directive: Marking: | II (1)GD [EEx ia] IIC [circuit(s) in zone 0/1/2] |
| Machinery Directive: Input: | EEx ia IIC |
| Machinery Directive: Voltage: | 9.56 V |
| Machinery Directive: Current: | 16.8 mA |
| Machinery Directive: Power: | 41 mW (linear characteristic) |
| Supply: Maximum safe voltage: | 40 V AC/DC (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Output: Contact loading: | 48 V AC/DC 250 mA |
| Output: Maximum safe voltage: | 60 V AC/DC (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Certificate: | TÜV 99 ATEX 1493 X |
| Output: Marking: | II 3G Ex nA nC IIC T4 |
| Galvanic isolation: Input/Output: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Galvanic isolation: Input/power supply: | safe electrical isolation acc. to IEC/EN 60079-11, voltage peak value 375 V |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-11:2012 , EN 60079-15:2010 |
| FM approval: Control drawing: | 116-0158 |
| Supplementary information: | Observe the certificates, declarations of conformity, instruction manuals, and manuals where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| Optional accessories: | - power feed module KFD2-EB2(.R4A.B)(.SP) - universal power rail UPR-03(-M)(-S) - profile rail K-DUCT-BU(-UPR-03) |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Singapur |
| EAN: | 4050143057924 |
| Waga: | 0,16 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |