547804
MSI-EM201-8I4IO
MSI-EM201-8I4IO - Safe I/O module
Funktionen: Überwachung aller sicherheitsgerichteter Funktionen in Maschinen und Anlagen, Erweiterungsmodul für das programmierbare Sicherheits-Schaltgerät MSI 200, Erweiterung um 8 sichere Eingänge und 4 sichere frei parametrierbare Kanäle - wahlweise sichere Eingänge oder Ausgänge (OSSDs); SIL: 3, IEC 61508; Performance Level (PL): e, EN ISO 13849-1; Kategorie: 4, EN ISO 13849; Anzahl sichere Eingänge: 12 St., (bis SIL 3 / IEC 62061); Anzahl sichere Halbleiterausgänge: 4 St., (Kat. 4 / EN ISO 13849-1 / EN 954) bei Parametrierung der 4 Ein-/Ausgänge als Ausgänge; Anzahl Takt-/Meldeausgänge: 2 St., je nach Konfiguration als Takt- oder Meldeausgang verwendbar; Anschluss: Schraubklemme; Abmessung: 22,5 mm x 114,5 mm x 99 mm; Zulassungen: c UL US, TÜV Rheinland
| Series: | MSI-EM |
| Application: | Monitoring of safety functions |
| Number of safe I/Os: | 8 IN, 4 programmable I/O |
| Functions: | Monitoring of all safe functions in machines and systems, Extension module for the MSI 200 programmable safety controller, Extension with 8 safe inputs and 4 safe, freely configurable channels-either as safe inputs or outputs (OSSDs) |
| SIL: | 3, IEC 61508 |
| SILCL: | 3, IEC/EN 62061 |
| Performance Level (PL): | e, EN ISO 13849-1 |
| PFHD: | 1,6E-09 per hour |
| Mission time: | 20 years, EN ISO 13849-1 |
| Category: | 4, EN ISO 13849 |
| Protective circuit: | Overvoltage protection |
| Supply voltage UB: | 24 V, DC, -15 ... 10 % |
| Overvoltage category: | III |
| Diagnostics display: | 2 LEDs (green, red) |
| Reaction time, max.: | 30 ms |
| Nominal input voltage UN: | 24 V DC, -15 ... 10 %, (A1/A2) |
| Typ. current consumption at UN (A1/A2): | 100 mA |
| Bridging of voltage drops: | 20 ms |
| Number of safe inputs: | 12 Piece(s), (up to SIL 3 / IEC 62061) |
| Status indicator: | 1 LED (green) per input |
| Nominal voltage UN: | 24 V DC |
| Typ. current consumption at UN: | 4 mA |
| Signal level at "0", max.: | 5 V |
| Signal level at "1", min.: | 11 V |
| Number of safe semiconductor outputs: | 4 Piece(s), (Cat. 4 / EN ISO 13849-1 / EN 954) for configuration of the 4 inputs/outputs as outputs |
| Number of clock/signal outputs: | 2 Piece(s), Can be used as pulse output or signal output depending on configuration |
| Nominal voltage: | 24 V DC, -15 ... 10 % |
| Status indicator: | 1 LED (green) per output |
| Limiting continuous current: | 0.5 A |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Limiting continuous current: | 50 mA |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Limiting continuous current: | 50 mA |
| Readiness delay: | 10,000 ms |
| Number of connections: | 2 Piece(s) |
| Function: | Connection to device, Signal IN, Signal OUT, Voltage supply |
| Type of connection: | Terminal |
| Type of terminal: | Screw terminal |
| No. of pins: | 16 -pin |
| Function: | Internal communication interface |
| Type of connection: | TBUS DIN rail |
| Connection cross sections: | 0.2 to 2.5 mm² |
| Dimension (W x H x L): | 22.5 mm x 114.5 mm x 99 mm |
| Housing material: | Plastic, Unreinforced polyamide PA |
| Net weight: | 180 g |
| Housing color: | Gray |
| Type of fastening: | Snap-on mounting |
| Ambient temperature, operation: | -5 ... 45 °C |
| Ambient temperature, storage: | -20 ... 70 °C |
| Degree of protection: | IP 20 (housing), IP 20 (terminals) |
| Certifications: | c UL US, TÜV Rheinland |
| Customs tariff number: | 85371098 |
| eCl@ss 8.0: | 27371819 |
| eCl@ss 9.0: | 27371819 |
| ETIM 5.0: | EC001449 |
| ETIM 6.0: | EC001449 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,18 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |