50144523
D S-M12-5W-M
D S-M12-5W-M - Connector
| Operating voltage: | 60 V DC |
| Rated operating current: | 4,000 mA |
| Number of connections: | 1 Piece(s) |
| Shielded: | Yes |
| Type of connection: | Connector |
| Thread size: | M12 |
| Type: | Male |
| Material: | Metal |
| Handle body material: | Metal |
| No. of pins: | 5 -pin |
| Encoding: | A-coded |
| Version: | Angled |
| Lock: | Screw fitting, nickel-plated diecast zinc, recommended torque 0.6 Nm, self-locking |
| Connection cross sections: | 0.14 ... 0.75 mm² |
| AWG: | 26 ... 18 |
| Width across flats: | 18 mm |
| Housing material: | Metal, Diecast zinc, chemically nickel-plated |
| Max. cable hole: | 6 ... 8 mm |
| Ambient temperature, operation: | -40 ... 85 °C |
| Degree of contamination: | 3, EN 60947-1 |
| Degree of protection: | IP 67 |
| Customs tariff number: | 85444290 |
| eCl@ss 8.0: | 27069190 |
| eCl@ss 9.0: | 27069190 |
| ETIM 5.0: | EC001578 |
| ETIM 6.0: | EC001578 |
| ECCN: | |
| Kraj pochodzenia: | Deutschland |
| EAN: | |
| Waga: | 0,07 kg |
| Długość: | 0,00 m |
| Szerokość: | 0,00 m |
| Wysokość: | 0,00 m |