70116170
CBL-PUR-O1S-BK-04x050-100M
Bulk Raw Cable
Cable, PUR/PP, 4-core black, shielded, UL approved, drag chain suitable, outdoorfa
| Operating voltage: | max. 300 V AC |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Flammability: | UL 1581; DIN EN 60332-2-2 |
| Halogen-free: | DIN VDE 0472-815 / DIN EN 50267-2-1 |
| Oil resistance: | DIN EN 60811-2-1 |
| UL approval: | AWM STYLE 21924/11558 105°C 300V AWM I A/B 105°C 300V FT2 |
| Ambient temperature: Cable, fixed: | -50 ... 105 °C (-58 ... 221 °F) |
| Ambient temperature: Cable, flexing: | -30 ... 105 °C (-22 ... 221 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Cable: | according to IEC/EN 60228 (DIN VDE 0295) class 6 |
| Ambient temperature: Sheath diameter: | 6 mm ± 0.2 mm |
| Ambient temperature: Bending radius: | > 10 x cable diameter, moving > 5 x cable diameter, fixed |
| Ambient temperature: Sheath stripping force: | max. 80 N / 300 mm |
| Ambient temperature: Sheath color: | black (similar to RAL 7021) |
| Ambient temperature: Number of cores: | 4 |
| Ambient temperature: Core cross-section: | 0.5 mm2 |
| Ambient temperature: Cores color: | Core 1: brown Core 2: white Core 3: blue Core 4: black |
| Ambient temperature: Core construction: | 28 x 0.15 mm ∅ |
| Ambient temperature: Shield: | tinned copper braiding, 85 % coverage |
| Ambient temperature: Length: | 100 m |
| Ambient temperature: Mass: | 49 kg/km |
| Ambient temperature: Cable code: | Li 9Y C11Y 4 x 0,50 |
| Drag chain suitability: Drag chain cycles: | min. 2000000 |
| Drag chain suitability: Motion velocity: | max. 3 m/s |
| Drag chain suitability: Traverse distance: | max. 10 m |
| Drag chain suitability: Acceleration: | max. 10 m/s2 |
| LABS free: | yes |
| Halogen-free: | yes |
| Cable: Sheathing: | PUR based on polyether |
| Cable: Core insulation: | PP |
| Cable: Salt water resistance: | yes |
| Cable: UV resistance: | yes |
| Cable: Chemical resistance: | good |
| Cable: Oil resistance: | yes |
| Cable: Cooling lubricant resistance: | yes |
| Cable: Microbial resistance: | yes |
| Cable: Hydrolysis resistance: | yes |
| Cable: Flammability: | FT2 |
| ECCN: | |
| País de origen: | HU |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |