70114052
ICRL-U-5RJ45-DIN-NT
Unmanaged Ethernet-Switch ICRL-U-5RJ45-DIN-NT
The ICRL-U-5RJ45-DIN-NT industrial Ethernet switch is used to build high performance Ethernet networks. The switch is designed for applications that require normal operating temperature range, rugged housings, high-performance communications, and reliable data transfer. This unmanaged switch provides a cost-effective solution for low-level field device connections without the need for complex configuration.
| UL File Number: | E185778 |
| Auto-MDI(-X): | yes |
| Autonegotiation: | yes |
| Standards: IEEE 802.3 10BASE-T: | yes |
| Standards: IEEE 802.3u 100BASE-TX: | yes |
| Standards: IEEE 802.3x Flow Control and Back-pressure: | yes |
| LED indication: | see manual |
| Rated operating voltage: | 18 ... 32 V DC |
| Power consumption: | 3 W |
| General information: | Port Failure, DIP switch enabled, Relay Rating, 1A Max. @ 24VDC |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Current consumption: | typ. 20 mA |
| Interface type: | Industrial Ethernet |
| Physical: | RJ45 |
| Transfer rate: | 10/100 Mbps |
| Number/Type: | 5 x RJ45 |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN61000-6-2, EN55024 |
| Electrical safety: | CSA C22.2 No. 60950 / CSA C22.2 No. 60950/UL60950 |
| Emitted interference: | EN 55055 |
| Noise immunity: | EN 55024 |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 3048 m |
| Degree of protection: | IP31 |
| Connection: | Power Supply Terminal Block Fieldbus 5 x RJ45 |
| Material: Housing: | aluminium, black |
| Mass: | 295 g |
| Construction type: | Cabinet module |
| Mounting: | DIN rail or direct panel mounting |
| ECCN: | |
| País de origen: | TW |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |