70101654
CG.CO.M16S.BN.C.16.K01
Kabelverschraubungen, Metall, für Metallschutzschläuche CG.CO.M16S.BN.C.16.K01
| Cable type: | non-armored cables in flexible conduit |
| Clamping range (D): | 3 ... 9 mm |
| : Seal combination S1: | 6 ... 9 mm |
| : Seal combination S1+S2: | 3 ... 6 mm |
| Thread type: | metric ISO pitch 1.5 mm |
| Thread size (TD): | M16 |
| Degree of protection: | IP66 / IP68 |
| Material: Finish: | inherent color silver |
| Material: Cable gland: | brass, nickel-plated |
| Material: Washer gasket: | aramid fibers bonded with NBR |
| Material: O-Ring: | chloroprene |
| Material: Seal insert: | chloroprene |
| Mass: Individual component: | approx. 64 g |
| Mass: Packing unit: | approx. 86 g |
| Dimensions: Width across corners (D2): | 22 mm |
| Dimensions: Diameter thru-hole (DT): | 16 ... 16.2 mm |
| Dimensions: Flexible conduit, max. outer diameter (FC1): | 10 mm |
| Dimensions: Flexible conduit, inner diameter (FC2): | 9.3 mm |
| Dimensions: Flexible conduit, corrugation size (FC3): | 3.5 mm |
| Dimensions: Length outside enclosure (H): | 36 mm |
| Dimensions: Width across flats (SW1): | 20 mm |
| Dimensions: Width across flats (SW2): | 20 mm |
| Dimensions: Width across flats (SW3): | 20 mm |
| Dimensions: Thread length (TL): | 16 mm |
| Dimensions: Total length (L): | 61 mm |
| Tightening torque: Nut torque at enclosure (SW1): | 4 Nm |
| Tightening torque: Nut torque 2 with seal S1 (SW2): | 18 Nm |
| Tightening torque: Nut torque 2 with seals S1+S2 (SW2): | 28 Nm |
| Ambient temperature: | -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) washer gasket -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) |
| EU-type examination certificate: | IMQ 14 ATEX 012X |
| Tightening torque: Marking: | II 2 GD Ex db IIC Gb Ex eb IIC Gb Ex tb IIIC Db |
| IECEx approval: | IECEx IMQ 14.0004X |
| INMETRO approval: | DNV 20.0029 X |
| EAC approval: | TC RU C-TR.GB05.B.00918 |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Delivery quantity: | 1 |
| Scope of delivery: | Cable gland washer gasket locknut Earth tag brief instructions |
| Supplementary information: | EC-Type Examination Certificate, Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| País de origen: | TR |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |