548307
SK-PC-Z1D1-UU1-10-HS
USB-Barriere für Eigensicherheit SK-PC-Z1D1-UU1-10-HS
The SK-PC-Z1D1-UU1-10-HS USB intrinsic safety barrier enables a host device (i.e., an industrial PC) that is in a Zone 2 environment to be connected to an EXTA2 keyboard or similar USB device in a Zone 1/21 environment.
| Input voltage: | 4.75 ... 5.1 V DC (Um = 60 V SELV/PELV) |
| Input current: | max. 200 mA |
| Power consumption: | max. 2.7 W |
| Indicators: | LED PWR IN: green: input voltage OK LED PWR OUT: green: output voltage OK |
| Interface type: | 4-screw terminal MSTBT 2.5 HC / 4-STP GY7035 USB 2.0 compatible |
| Output rated operating current: | max. max. 80 mA |
| Output voltage: | 4.4 ... 5 VDC |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 (industrial locations) , EN 61000-6-4:2007+A1:2011 |
| RoHS: Directive 2011/65/EU (RoHS): | EN 50581:2012-09 |
| Operating temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) -20 °C ≤ Ta ≤ 60 °C / 70 °C (depending on installation conditions) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | < 95 % non-condensing |
| Shock resistance: | 18 shocks 15 g , 11 ms all axis, IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance: | 10 ... 150 Hz , ± 0.075 mm, 1 g, 10 cycles per axis according to EN 60068-2-6 |
| Degree of protection: | IP20 |
| Material: | ME MAX 45 2-2 KMGY-2713706 refer to 42-3388 |
| Cable: | shielded cables must be used |
| Mass: | approx. 220 g |
| Dimensions: | 45 mm x 99 mm x 114 mm |
| Mounting: | DIN rail mounting |
| Cable length: | 5 m before device , 5 m after device , 10 m total |
| EU-type examination certificate: | EXA 18 ATEX 0054X |
| RoHS: Marking: | II 3(2) G Ex ec [ib Gb] IIC T4 Gc II (2) D [Ex ib Db] IIIC |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012+A11:2013 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 |
| IECEx approval: | IECEx EXA 18.0008X |
| Directive conformity: Approved for: | Ex ec [ib Gb] IIC T4 Gc [Ex ib Db] IIIC |
| Directive conformity: Standards: | IEC 60079-0:2017 , IEC 60079-7:2015 , IEC 60079-11:2011 |
| ECCN: | |
| País de origen: | DE |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |