324473
VBA-4E4A-CB10-ZEJ/E0J-FL
AS-Interface printed circuit board module
Printed circuit board module. 4 inputs/4 outputsfa. El módulo de conexión de AS-Interface es ideal para la integración de elementos electrónicos personalizados, como botones pulsadores iluminados o luces LED. La PCB se alimenta completamente a través de AS-Interface. Las entradas y salidas son resistentes a cortocircuitos y sobrecarga. Los elementos de pantalla y control y AS-Interface se conectan mediante cables. Una señal que indica una sobrecarga de las salidas se transmite al módulo maestro de AS-Interface a través de la función de "fallo de periférico". La comunicación a través de AS-Interface no se verá afectada. Nota:. Hay una función de supervisión de comunicaciones integrada en el sistema. Esta función desconecta las salidas de la fuente de alimentación cuando no se está llevando a cabo ninguna comunicación en la línea de AS-Interface.
| Slave type: | A/B slave |
| AS-Interface specification: | V3.0 |
| Required master specification: | ≥ V3.0 |
| UL File Number: | E223772 |
| MTBF: | 267 a |
| LED FAULT: | error display; LED red red: communication error or address is 0 red flashing: overload of outputs |
| LED PWR: | AS-Interface voltage; green LED green: voltage OK flashing green: address 0 |
| LED IN: | switching state (input); 4 LED yellow |
| LED OUT: | Switching state (output); 4 LED yellow |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface (PELV) |
| Rated operating current: | ≤ 40 mA (without inputs/outputs)/max. 160 mA |
| Protection class: | III |
| Surge protection: | Ue: overvoltage category II, safe isolated power supplies (PELV) |
| Number/Type: | 4 inputs for mechanical contacts or 3-wire sensors (PNP), DC |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | 12 ... 31 V |
| Current loading capacity: | ≤ 100 mA Total including output current, overload and short-circuit proof |
| Input current: | ≤ 4 mA (limited internally) |
| Switching point: 0 (unattenuated): | ≤ 0.15 mA |
| Switching point: 1 (attenuated): | ≥ 1.3 mA |
| Signal delay: | < 1 ms (input/AS-Interface) |
| Number/Type: | 4 electronic outputs, NPN, overload proof and short-circuit proof |
| Supply: | from AS-Interface |
| Voltage: | 12 ... 31 V |
| Current: | ≤ 100 mA per output, ≤ 100 mA in total, including input supply |
| Usage category: | DC-1 "general use" (ohmic and weak inductive loads in accordance with IEC 60947) |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Fieldbus standard: | EN 62026-2:2013 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2007 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005, EN 61326-1:2006, EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-7.A.7 |
| IO code: | 7 |
| ID code: | A |
| ID1 code: | 7 |
| ID2 code: | 7 |
| Data bits (function via AS-Interface): | input output |
| Electromagnetic compatibility: D0: | IN1 OUT1 |
| Electromagnetic compatibility: D1: | IN2 OUT2 |
| Electromagnetic compatibility: D2: | IN3 OUT3 |
| Electromagnetic compatibility: D3: | IN4 OUT4 |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | not used |
| Electromagnetic compatibility: P1: | Input filter P1 = 0 input filter on, pulse suppression ≤ 2 ms P1 = 1 input filter off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P2: | Synchronous mode P2 = 0 synchronous mode on P2 = 1 synchronous mode off (default settings) |
| Electromagnetic compatibility: P3: | not used |
| UL approval: | Protection class IP20 is not included in the UL approval. The protection class is tested by Pepperl+Fuchs. |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 85 % , noncondensing |
| Climatic conditions: | For indoor use only |
| Altitude: | ≤ 5000 m above MSL |
| Shock and impact resistance: | 30 g, 11 ms in 6 spatial directions, 3 shocks 10 g, 16 ms in 6 spatial directions, 1000 shocks |
| Vibration resistance: | 0.35 mm 10 ... 57 Hz , 5 g, 57 Hz ... 150 Hz, 10 cycles |
| Pollution degree: | 2 |
| Degree of protection: | IP20 according to EN 60529 |
| Connection: | 200 mm, PVC cable 0.5 mm2 |
| Material: Housing: | Polyamide hot-melt adhesive |
| Mass: | 33 g |
| Note: | This device is maintenance-free. If the device is used in a manner not specified by the manufaturer, the protection provided by the device may be impaired. |
| ECCN: | |
| País de origen: | ID |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |