237691
VBA-2E-G11-I/U/PT100-V1
AS-Interface analog module
G11 analog module. 2 analog inputsfa
| Slave type: | Standard slave |
| AS-Interface specification: | V3.0 |
| Required master specification: | ≥ V2.1 |
| UL File Number: | E223772 |
| MTTFd: | 190 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| LED AS-i/FAULT: | Status display; multi-colour LED Green: normal operation Red: communication fault Flashing yellow/red: address 0 Flashing green/red: peripheral fault |
| LED ANALOG: | status of input signal; LED yellow off: not active on: signal within measurement range flashing: signal outside of measurement range |
| LED AUX: | ext. auxiliary voltage UAUX; dual LED green/red green: voltage OK red: reverse voltage |
| LED INT/EXT: | status display input supply; LED green green: input supply from AS-Interface off: input supply from auxiliary voltage |
| Auxiliary voltage (output): | 20 ... 30 V DC PELV |
| Rated operating voltage: | 26.5 ... 31.6 V from AS-Interface |
| Rated operating current: | ≤ 60 mA (without sensors) / max. 200 mA |
| Protection class: | III |
| Surge protection: | UAUX, Uin: Over voltage category III, safe isolated power supplies (PELV) |
| Number/Type: | 2 analog inputs Current: 0 ... 20 mA/4 ... 20 mA voltage: 0 ... 10 V Pt100: -200 ... 850 °C |
| Supply: | from AS-Interface (switch position INT, default settings) or auxiliary voltage UEXT (switch position EXT) |
| Current loading capacity: | ≤ 140 mA from AS-Interface; overload and short-circuit resistant ≤ 600 mA from external auxiliary voltage UAUX , overload and short-circuit protected |
| Input resistance: | current input: max. 70 Ω voltage input: 100 kΩ |
| Measuring current: | for Pt100: approx. 1 mA |
| Accuracy: | Voltage/current: 0.1% of accumulated value Pt100: 0.1% of indicated temperature [°C] + 0.3 °C |
| Resolution: | 16 Bit / 1 µA (current input) or 16 bit / 1 mV (voltage input) or 16 Bit / 0.1°C (temperature input) |
| Temperature influence: | Voltage/current: 20 ppm/K Pt100: (10 ppm of indicated temperature [°C] + 0.003 °C)/K |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 62026-2:2013 |
| Degree of protection: | EN 60529:2000 |
| Fieldbus standard: | EN 62026-2:2013 |
| Input: | EN 61131-2:2007 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4:2007 |
| AS-Interface: | EN 62026-2:2013 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2:2005, EN 61326-1:2006, EN 62026-2:2013 |
| Profile: | S-7.3.D |
| IO code: | 7 |
| ID code: | 3 |
| ID1 code: | F |
| ID2 code: | D |
| Data bits (function via AS-Interface): | The transfer of the data value is based on AS-Interface Profile 7.3. |
| Parameter bits (programmable via AS-i): | function |
| Electromagnetic compatibility: P0: | 50/60 Hz filter P0=1, enabled P0=0, disabled |
| Electromagnetic compatibility: P1: | projecting of the 2nd channel P1=1, channel 2 is projected P1=0, channel 2 is not projected |
| Electromagnetic compatibility: P2: | Indication of the peripheral fault by exceeding measuring range P2=1, peripheral fault is reported P2=0, peripheral fault is not reported |
| Electromagnetic compatibility: P3: | P3=1, normal operating mode P3=0, both channels in current mode and without recognition of wire breakage |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -25 ... 85 °C (-13 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | 85 % , noncondensing |
| Climatic conditions: | For indoor use only |
| Altitude: | ≤ 2000 m above MSL |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP68 / IP69K |
| Connection: | AS-Interface/UAUX: M12 round connector Inputs: M12 round connector |
| Material: Housing: | PBT PC |
| Material: Mounting screw: | Stainless steel 1.4305 / AISI 303 |
| Mass: | 200 g |
| Tightening torque, housing screws: | 1.8 Nm |
| Tightening torque, cable gland: | 0.4 Nm |
| Mounting: | Mounting plate |
| ECCN: | |
| País de origen: | SG |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |