096792
KLD2-PR-EX1.IEC
Fieldbus Power Repeater
Power supply of fieldbus segments according to IEC 61158-2, Signal repeater for fieldbus topologies in accordance to Entity, 70 mA supply of the field side, Improves the fieldbus signal, Extension of the transmission distance by means of opening a new fieldbus segmentpa
| Connection: | Power Rail or terminals 59+, 60- |
| Rated voltage: | 20 ... 35 V DC |
| Ripple: | ≤ 10 % |
| Rated current: | 310 mA ... 125 mA |
| Field-side: Connection: | terminals 3, 18+; 2, 17- |
| Field-side: Rated voltage: | 10.6 ... 10.9 V DC |
| Field-side: Rated current: | max. 70 mA |
| Field-side: Terminating impedance: | 100 Ω , integrated |
| Host-side: Connection: | Power Rail or terminals 40, 55+, 41, 56- |
| Host-side: Rated voltage: | 9 ... 32 V DC (supplied switch S2 in pos. I) 0 V DC (not supplied switch S2 in pos. II) |
| Host-side: Terminating impedance: | 100 Ω switchable off and on via rotary switch S1: 1 -> on; 0 -> off |
| Field-side/Host-side: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| Host-side/Supply: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 50 Veff |
| Field-side/Supply: | safe galvanic isolation acc. to EN 50020, voltage peak value 375 V |
| All circuits/FE: | functional insulation acc. to DIN EN 50178, rated insulation voltage 253 Veff |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61326-1:2013 |
| Galvanic isolation: | EN 50178, EN 50020 |
| Electromagnetic compatibility: | NAMUR NE 21 |
| Degree of protection: | IEC/EN 60529 |
| Fieldbus standard: | IEC 61158-2, ISA S 50.02 part 2 |
| Climatic conditions: | DIN IEC 721 |
| Classification: | 3K3 |
| Ambient temperature: | -20 ... 60 °C (-4 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -20 ... 85 °C (-4 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | < 75 % |
| Pollution degree: | max. 2, according to IEC 60664 |
| Connection type: | Terminals |
| Core cross-section: | up to 2.5 mm2 |
| Housing: | 100 mm x 115 mm x 107 mm |
| Degree of protection: | IP20 |
| Mass: | approx. 600 g |
| Mounting: | DIN rail mounting |
| EU-type examination certificate: | PTB 00 ATEX 2036 |
| Electromagnetic compatibility: Marking: | II (1) G [Ex ia] IIC Ga II (1) D [Ex ia] IIIC Da |
| Supply: Maximum safe voltage: | 253 V AC / 125 V DC (Attention! Um is no rated voltage.) |
| Field-side: Voltage Uo: | 15 V |
| Field-side: Current Io: | 141 mA |
| Field-side: Power Po: | 1.2 W |
| Field-side: Maximum safe voltage Um: | 60 V (Attention! The rated voltage can be lower.) |
| Certificate: | PF 15 CERT 3527 X |
| Field-side: Marking: | II 3G Ex ec IIC T4 Gc |
| Directive conformity: Directive 2014/34/EU: | EN 60079-0:2012 , EN 60079-7:2015 , EN 60079-11:2012 |
| FM approval: | CoC 3008872 |
| Directive conformity: Control drawing: | No. 116-0190 |
| Directive conformity: Approved for: | Class I, Division 2, Groups A, B, C, D / Class I, Zone 2, Group IIC T4 |
| Supplementary information: | Statement of Conformity, Declaration of Conformity, Attestation of Conformity and instructions have to be observed where applicable. For information see www.pepperl-fuchs.com. |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | 4050143058891 |
| Peso: | 0,49 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |