8064036
IE-FKFDSY4.082-10/16/S3400
Receptacle single-ended cordset, M12 female, straight, Industrial Ethernet, 4 poles, D-coded, back wall-mounting, shielded
Shielded PUR Ethernet-cable for industrial applications. Fits to real-time requirements according to IEC61158. The cable meets the UL-Style20963 (80°/30V)- and the Cat5 (electrical properties according to EN50288-2-2) requirements. Materials and a constructive setup for increased mechanical stresses (abrasion, bending, vibrations etc.) of the cable. Drag-chain/torsion operations are possible. High tensile strength through incorporated Kevlar-strands.
| Fastening thread: | M16x1.5 |
| Transmission features: | Cat5e |
| Connector: | female, straight, M12 |
| Number of pins: | 4 |
| Pin assignment: | 1 WHOG, 2 WHBU, 3 OG, 4BU |
| Wire colors: | WHBU/BU, WHOG/OG |
| Conductor structure: | 19 x 0.10 mm |
| Current load (at 40°C): | 4 |
| Temperature range (fixed): | -40°C...+80°C |
| Transmission features: | Cat5 |
| Contact material: | Metal, CuZn, gold-plated |
| Special features: | seawater resistant, recyclable, LABS free, RoHs compliant, acid- and alkali resistant, ozone resistant, UV resistant, hydrolysis proof, drag chain-adapted, halogen free, oil resistant, high flexibility, microbes resistant |
| Contact-carrier material: | Plastic, PA, GN |
| Receptacle housing material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Material of external sealing: | NBR |
| Adjustable fixing screw: | Yes |
| Connecting type: | Cable |
| Standards: | IEC 61076-2-101 |
| Degree of protection (mounted): | IP65, IP67, IP68 |
| Mounting direction: | Back wall-mounting (incl. Fixing screw) |
| Mechanical life-cycle: | >100 mating cycles |
| Receptacle housing material, conecting-plug: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Degree of pollution: | 3 |
| Shielding: | with shielding |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |