8051935
PB-WAKSW2.012-1-PB-WWASSW2.012/S1800
M12 female, straight, M12 male, angled, Profibus, 4 poles, B-coded, shielded
UL- and CSA-listed shielded PUR-cable for automation technology (control of sensors and actuators). Suited for common variants of PROFIBUS DP and PROFIBUS PA. Setup and materials used allow for applications under harsh enviroment conditions (abrasion, bending, vibrations etc.). Drag-chain application is possible. (>1million bending cycles).
| Outer diameter of jacket: | 7,60 mm |
| Material: | PUR |
| Pin assignment: | 1 n.c., 2 GN, 3 n.c., 4 RD |
| Wire cross-section: | 1 x 2 x 0.34 mm² |
| Rated voltage: | 60V |
| Current load (at 40°C): | 4 A |
| Conductor structure: | 19 x 0.15 mm |
| Resistance (mΩ) (mΩ): | 5 |
| Temperature range (fixed): | -50°C...+80°C |
| Temperature range (repeated): | -25°C...+80°C |
| Halogen-free: | Yes |
| Rated voltage cable: | 300V |
| Coupling nut material: | Metal, CuZn, nickel-plated |
| Sealing (female) material: | IEC 61076-2-101 |
| Standards: | IP65, IP67, IP68 |
| Degree of protection (mounted): | >100 mating cycles |
| Mechanical life-cycle: | 3 |
| Degree of pollution: | with shielding |
| ECCN: | |
| País de origen: | Deutschland |
| EAN: | |
| Peso: | 0,00 kg |
| Longitud: | 0,00 m |
| Anchura: | 0,00 m |
| Altura: | 0,00 m |