904490
NJ2-PD-E02-2.062-V95
Inductive sensor
Series: Cylinder Position Switch, Output type: 4-wire, Installation: flush, Connection type: Connector 7/8"-16 UN , 5-pin, Degree of protection: IP67fa
| Switching function: | Normally open (NO) |
| Output type: | PNP/NPN |
| Rated operating distance: | 2 mm |
| Installation: | flush |
| Output polarity: | DC |
| Assured operating distance: | 0 ... 1.62 mm |
| Reduction factor rAl: | 0.4 |
| Reduction factor r304: | 0.85 |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Switching frequency: | 30 Hz |
| Hysteresis: | 10 ... 20 typ. 15 % |
| Reverse polarity protection: | yes |
| Short-circuit protection: | yes |
| Voltage drop: | ≤ 2 V DC |
| Operating current: | ≤ 200 mA |
| Off-state current: | ≤ 100 µA |
| No-load supply current: | ≤ 35 mA |
| Mag. Field strength, AC fields: | 250 mT |
| Mag. Field strength, DC fields: | 100 mT |
| Operating pressure dynamically: | 3000 psi |
| LED green: | Power on |
| LED yellow: | Output status |
| Standards: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | cULus Listed, General Purpose |
| CSA approval: | cCSAus Listed, General Purpose |
| Ambient temperature: | -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F) |
| Connection type: | Connector 7/8"-16 UN , 5-pin |
| Degree of protection: | IP67 |
| Material: | Housing: zinc Probe: aluminum |
| Note: | X = 2.062 in (52.4 mm) |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | ID |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |