813890
M100/MV100-6090/103/115
Thru-beam sensor
The ML100 series is characterized by its miniature housing with integral, all-metal threaded bushings. All versions are equipped with a visible red transmitter LED. This greatly simplifies installation and commissioning. The switching states are easily visible from all directions thanks to the highly visible LEDs. Thru-beam sensor, Miniature design, Slit aperture to shape the light in miniature sensors, Easy to use, Very bright, highly visible light spot, Full metal thread mountingfa
| Emitter: | M100-6090/76a/115 |
| Receiver: | MV100-6090/103/115 |
| Effective detection range: | 0 ... 2.8 m |
| Threshold detection range: | 4 m |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light |
| Diameter of the light spot: | approx. 0.3 m at a distance of 4 m |
| Angle of divergence: | approx. 2 ° |
| Optical face: | frontal |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 |
| MTTFd: | 860 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green: power on |
| Function indicator: | Receiver: LED yellow, lights up when light beam is free, flashes when falling short of the stability control ; OFF when light beam is interrupted |
| Control elements: | sensitivity adjustment |
| Control elements: | Light-on/dark-on changeover switch |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC |
| Ripple: | max. 10 % |
| No-load supply current: | Emitter: ≤ 15 mA Receiver: ≤ 8 mA |
| Test input: | emitter deactivation at +UB |
| Switching type: | The switching type of the sensor is adjustable. The default setting is: light-on |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 100 mA , resistive load |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | 1000 Hz |
| Response time: | 0.5 ms |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | cULus Listed, Class 2 Power Source or listed Power Supply with a limited voltage output with (maybe integrated) fuse (max. 3.3 A according UL248), Type 1 enclosure |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -30 ... 60 °C (-22 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Housing width: | 11 mm |
| Housing height: | 31 mm |
| Housing depth: | 20 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 2 m fixed cable |
| Material: Housing: | PC (Polycarbonate) |
| Material: Optical face: | PMMA |
| Mass: | approx. 100 g (emitter and receiver) |
| Tightening torque, fastening screws: | 0.6 Nm |
| Cable length: | 2 m |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |