70104885
ICDM-RX/TCP-DB9/RJ45-PM
Serial Device Server
The ICDM-RX/TCP product family enables the connection of serial devices (RS-232 / RS-422 / RS-485) using a device driver (Windows or Linux) or Ethernet TCP/IP devices using socket services to an industrial Ethernet network. The integrated webserver enables complete configuration of all module parameters like serial interface, baud rate, parity, data bits, stop bits, or flow control. Serial Device Server 1-port Panel Mount DB9fa. Products are available in different versions for DB9 or screw terminal connection.
| UL File Number: | E185802 |
| LED indication: | see manual |
| Rated operating voltage: | 5 ... 30 V DC |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Interface type: | Software selectable interfaces: RS-232 RS-422 RS-485 2-wire |
| Physical: | 1 x DB9 |
| Protocol: | Raw serial |
| Supported baud rates: | 300 bps to 230Kbps |
| Interface type: | Industrial Ethernet |
| Physical: | 1 x RJ45 |
| Protocol: | TCP/IP |
| Additional protocols: | ARP, BOOTP, DHCP/RARP, HTTP, HTTPS, SSH, SSL/TLS, ICMP, RFC 1006 (ISO over TCP), SNMP (MIB-II), TCP/IP & UDP socket services, Telnet, and TFTP, and supports IP multicast data transmission |
| Transfer rate: | 10/100 Mbps |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 55022:2010 , AS/NZS CISPR 22; 2009 + A1: 2010 , EN 61000-6-4 , EN 55032 |
| Electrical safety: | CSA C22.2 No. 60950 / CSA C22.2 No. 60950/UL60950 |
| Emitted interference: | AS/NZS EN 55022, FCC Part 15 Subpart B, ICES-003, CISPR 22 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2 , EN 55024 |
| Ambient temperature: | -40 ... 75 °C (-40 ... 167 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 85 °C (-40 ... 185 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 3048 m |
| Connection: | Power Supply: pluggable screw terminal Fieldbus: 1 x RJ45 Inputs/outputs: 1 x DB9 |
| Material: Housing: | stainless steel |
| Mass: | 220g |
| Construction type: | Cabinet module |
| Mounting: | panel mount |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | US |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |