70104879
ICE2-8IOL-K45S-RJ45
EIP/MOD Fieldbus module
EtherNet/IP IO-Link master with 8 inputs/outputs, DIN rail, screw terminalfa. The module is an EtherNet/IP fieldbus module with 8 type A IO-Link master ports according to the IO-Link standard V1.1. The fieldbus module serves as an interface between the controller of a EtherNet/IP fieldbus system and IO-Link devices at the field level. The integrated web server and IODD interpreter enables complete configuration of the fieldbus module and attached IO-Link devices without the need for special software tools. Information regarding the status of the module is also displayed and network parameters such as the IP address and subnet mask can be configured. The module is capable of storing all configuration enabling stand-alone usage without a higher-level PLC. MutliLink simultaneously provides data access via different communication protocols like EtherNet/IP, Modbus/TCP and OPC UA to multiple controllers. A screw terminal connector is used for supplying power that enables a current rating of up to 3.7 A. The inputs and outputs are equipped with screw terminal connectors. Connection to the fieldbus is achieved using a standard RJ45 Ethernet connector. Status information for each channel is displayed via LEDs as a diagnostic function.
| UL File Number: | E360395 |
| LED indication: | see manual |
| Rated operating voltage: | 18 ... 30 V DC |
| Nominal voltage: | 24 V DC |
| Nominal current: | 3.7 A |
| Current consumption: | typ. 155 mA |
| Current loading capacity: | Total current 3.2 A per module |
| Interface type: | Industrial Ethernet |
| Physical: | RJ45 |
| Protocol: | EtherNet/IP + Modbus TCP + OPC UA |
| Transfer rate: | 10/100 Mbps |
| Number/Type: | 8 x IO-Link Class A (X1 – X8) Configurable as: Max. 8 IO-Link and 8 digital inputs Max. 16 digital inputs Max. 8 digital inputs and 8 digital outputs short-circuit protected |
| Sensor supply: | max. 200 mA Per port Via L+ (pin 1) |
| Output rated operating current: | max. 200 mA Per port Via C/Q (pin 4) |
| Electromagnetic compatibility: Directive 2014/30/EU: | EN 61000-6-2 , EN 61000-6-4 |
| Degree of protection: | EN 60529 |
| Fieldbus standard: | Type 1 according to IEC 61131-2, EN 61131-9 |
| Electrical safety: | CSA C22.2 No. 61010-1-12 / CSA C22.2 No. 61010-1-201 UL 61010-1 / UL 61010-1-201 |
| Emitted interference: | EN 61000-6-4, FCC Part 15 Subpart B, ICES-001, AS/NZS CISPR 11 |
| Noise immunity: | EN 61000-6-2 , EN 61131-2 , EN 61131-9 |
| Shock resistance: | EN 60068-2-27 |
| Ambient temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Storage temperature: | -40 ... 70 °C (-40 ... 158 °F) |
| Relative humidity: | max. 95 % |
| Altitude: | 0 ... 2000 m |
| Shock and impact resistance: | 15g, 11ms, half-sine |
| Vibration resistance: | 5-8Hz, 3.5mm displacement, 8.4-150Hz, 1.0g acceleration |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection: | Power Supply screw terminal Fieldbus RJ45 Inputs/Outputs screw terminal |
| Material: Housing: | Polyamide, UL94V-0 |
| Mass: | 272 g |
| Construction type: | Cabinet module |
| Mounting: | DIN mounting rail |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | US |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |