70102944
OBT30-R3-E2-5M
Triangulation sensor (BGS)
Triangulation sensor with background suppression for standard applications, miniature design, 30 mm detection range, red light, light on, PNP output, fixed cable, 45° cable outlet for maximum mounting freedom under extremely tight space constraints, Improvement in machine availability with abrasion-resistant, antistatic glass front, Highly visible light spot, even on dark materials, Precision object detection, almost irrespective of the colorfa. The nano sensor has been developed for a broad range of applications. It offers excellent durability and is exceptionally easy to install. The housing is compact and, with its 45° cable outlet, can be installed in the smallest spaces. New functional principles and functionality open up a range of new options. The abrasion-resistant lens allows long operating times close to the moving object.
| Detection range: | 1 ... 30 mm |
| Reference target: | standard white, 100 mm x 100 mm |
| Light source: | LED |
| Light type: | modulated visible red light , 630 nm |
| Black/White difference (6 %/90 %): | < 7 % at 30 mm |
| Angle deviation: | approx. 2 ° |
| Diameter of the light spot: | approx. 2 mm at a distance of 30 mm |
| Angle of divergence: | approx. 2 ° |
| Optical face: | frontal |
| Ambient light limit: | EN 60947-5-2 : 30000 Lux |
| MTTFd: | 800 a |
| Mission Time (TM): | 20 a |
| Diagnostic Coverage (DC): | 0 % |
| Operation indicator: | LED green: Power on flashing: Short circuit/overload indication |
| Function indicator: | LED yellow ON: lights when object is detected |
| Operating voltage: | 10 ... 30 V DC , class 2 |
| No-load supply current: | < 10 mA |
| Protection class: | III |
| Switching type: | NO contact |
| Signal output: | 1 PNP output, short-circuit protected, reverse polarity protected, open collector |
| Switching voltage: | max. 30 V DC |
| Switching current: | max. 50 mA , resistive load |
| Voltage drop: | ≤ 1.5 V DC |
| Switching frequency: | approx. 800 Hz |
| Response time: | 600 µs |
| Product standard: | EN 60947-5-2 |
| UL approval: | E87056 , cULus Recognized, Class 2 Power Source |
| CCC approval: | CCC approval / marking not required for products rated ≤36 V |
| Ambient temperature: | -25 ... 60 °C (-13 ... 140 °F) |
| Storage temperature: | -30 ... 70 °C (-22 ... 158 °F) |
| Housing width: | 7.5 mm |
| Housing height: | 26 mm |
| Housing depth: | 13.8 mm |
| Degree of protection: | IP67 |
| Connection: | 5 m fixed cable |
| Material: Housing: | PC/ABS and TPU |
| Material: Optical face: | glass |
| Material: Cable: | PUR |
| Mass: | approx. 42 g |
| Cable length: | 5 m |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | VN |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |