456887
VMC-2+P/Z2-0,6M-PUR-V1-G
Valve Connector Cordset
Valve connector, Form C on M12, 2+PE, Z diode, PUR cablefa
| Number of pins: | 2 + PE |
| Connection 1: | Valve connector DIN |
| Construction type 1: | right angle |
| Connection 2: | Male connector |
| Construction type 2: | straight |
| Threading 2: | M12 |
| LED yellow: | Operating display |
| Operating voltage: | 24 V AC/DC |
| Operating current: | max. 4 A |
| Volume resistance: | < 5 mΩ |
| Suppression: | Zener diode |
| UL approval: | cURus AWM 20549 (cable) |
| Ambient temperature: | Body: -15 ... 85 °C (5 ... 185 °F) cable, flexing: -20 ... 80 °C (-4 ... 176 °F) cable, fixed: -40 ... 80 °C (-40 ... 176 °F) |
| Pollution degree: | 3 |
| Degree of protection: | IP65/IP67 |
| Connection: | Valve connector Form C |
| Material: Contacts: | CuSn |
| Material: Contact surface: | Sn |
| Material: Body: | TPU, black |
| Material: Cable: | PUR |
| Material: Core insolation: | PP |
| Cable: Sheath diameter: | ∅ 4.5 mm |
| Cable: Bending radius: | > 10 x cable diameter, appropriate for conveyor chains |
| Cable: Color: | dark grey (RAL 7021) |
| Cable: Cores: | (2 + 1) x 0.5 mm2 ; 20 AWG |
| Cable: Conductor construction: | 28 x 0.15 mm ∅ |
| Cable: Length: | 0.6 m |
| ТН ВЭД: | |
| Страна происхождения: | DE |
| EAN: | |
| Вес: | 0,00 kg |
| Длина: | 0,00 m |
| Ширина: | 0,00 m |
| Высота: | 0,00 m |